WYSZUKIWARKA

Szukaj w:
wiadomości szkolne

Zobacz również:

[więcej...]

GŁÓWNE MENU

Wiadomości:

Informacje:

Programy edukacyjne

Plan lekcji:

Nasze galerie:

[ więcej... ]O stronie:


Webmaster

Statystyka serwisu

Administrowanie serwisem

Podziękowania dla firmy
PLOCMAN
za udostępnienie serwera


Wydrukuj

[ Wykaz tematów działu ]

Uczniowie II Technikum na wystawie : Zakazane książki w WBP w Gostyninie

 

W dniach 22-28 września 2019 roku po raz szósty obchodzony jest -wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych- Tydzień Zakazanych Książek . W założeniu ma on nie tylko zachęcać do przeczytania książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej czy obyczajowej, ale też uświadamiać, iż wszelkie próby cenzurowania książek są próbami zamachu na intelektualną wolność obywateli i ograniczeniem ich dostępu do informacji .

O liście ksiąg ocenzurowanych dowiedzieli się uczniowie klasy II Technikum w czasie wystawy i prelekcji o zakazanych książkach zaprezentowanej przez bibliotekarzy Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej – filia w Gostyninie w dniu 1 października 2019 r

Wpisywanie książek na „indeksy” z powodów politycznych, obyczajowych czy religijnych było kiedyś częstym procederem. Wydawałoby się, że czasy cenzury już za nami, tymczasem listy nadal powstają i brzmią jak przestroga przed ograniczeniami wolności słowa.

Ponadto uczniowie usłyszeli, ze na sławetny "Index Librorum Prohibitorum" w ciągu 500 lat wpisano wiele słynnych dzieł, zarówno naukowych, jak i literackich, autorstwa m.in. G. Bruno, M. Kopernika, A. Frycza-Modrzewskiego, Kartezjusza, Woltera, V. Hugo, A. Mickiewicza czy J. Słowackiego. Ostatnie jego wydanie opublikowano w 1949 roku i  zawierało ono 4126 książek. Często o zakazie ich czytania decydowały względy polityczne. Wyjątkową gorliwością wykazywały się pod tym względem władze ZSRR, które niejednokrotnie skazywały twórców i ich dzieła na czytelniczy niebyt. Aleksandra Sołżenicyna za : Archipelag Gułag  pozbawiono radzieckiego obywatelstwa i skazano na wygnanie, a książkę odcenzurowano dopiero w 1980 roku. Podobny los spotkał powieść: Doktor Żywago zakazaną głównie ze względu na kontrrewolucyjny charakter i krytykę stalinizmu. Pasternak dostał za nią Literacką Nagrodę Nobla, lecz został zmuszony do odmowy jej przyjęcia.

Nie lepiej było w Stanach Zjednoczonych, przykłady na cenzurowanie książek w tym kraju można by mnożyć. Książki oficjalnie palono, wycofywano ze sprzedaży, usuwano z bibliotek czy list szkolnych lektur. Powodem „interwencji” były najczęściej zawarte w treści opisy seksualnych praktyk, rasistowski język czy sceny przemocy. Wśród tytułów na „indeksie” znalazły się m.in. Zwrotnik Raka Henry'ego Millera, Zabić drozda Harper Lee, Władca much Williama Goldinga czy Rzeźnia numer 5 Kurta Vonneguta.

Wydawałoby się, że czasy cenzury bezpowrotnie minęły, a tak ważna dla Amerykanów wolność słowa jest w pełni respektowana. Tymczasem okazuje się, że w zeszłym roku bibliotekarze z USA dostali 464 zgłoszenia od amerykańskich obywateli  dotyczące usunięcia konkretnych książek z półek – taką liczbę Związek Amerykańskich Bibliotek zgłosił do Biura Wolności Intelektualnej.

Wyjście na wystawę : Zakazane książki i lekcję biblioteczną do WBP zorganizowali nauczyciele języka polskiego i religii: Anna Majchrzak i ks. Leszek Rutkowski

 

 

Na początek strony


Dodano przez: B.Ł. Ostatnia modyfikacja: 2019-10-02 09:59:56

Copyright © GCE BŁ 2005. Ostatnia modyfikacja: 2020.05.24 - 20:08


[strona główna] | [programy edukacyjne] | [wiadomości szkolne] | [wiadomości sportowe] | [wiadomości samorządu] | [WDN] | [ODiDZ] | [CKP] | [internat] | [rekrutacja] | [egzaminy] | [komunikaty]